Pierwsze kroki w akademiku


Polska to kraj biurokracji. Nie inaczej sprawa się ma przy meldowaniu w domu studenckim. Należy wypełnić kilka papierków i podpisać stosowne regulaminy, między innymi regulamin domu studenckiego. Pamiętaj, aby mieć ze sobą zdjęcie do karty mieszkańca, książeczkę wojskową i dowód osobisty. Ten ostatni dokument zostawia się na czas około jednego tygodnia u kierowniczki, ponieważ zostaniesz zameldowany tymczasowo w Gliwicach na okres twojego pobytu w akademiku. Przy odbieraniu karty mieszkańca sprawdź, czy dane na obu stronach się zgadzają. Dokument ten upoważnia Cię do korzystania z luksusów domu studenckiego, np. siłowni, sali telewizyjnej. Przydaję się również przy późnych powrotach do akademika, aby się wylegitymować pani portierce. Przy meldunku trzeba się określić czego się potrzebuje, np. pościeli, lampki biurkowej.

Po wejściu do pokoju sprawdź czy wszystko się zgadza z kartą wyposażenia powieszoną gdzieś na ścianie. Ewentualnie braki lub uszkodzenia zgłasza się na portierni. Oszczędzi Ci to kłopotów przy oddawaniu pokoju za rok. Każde pomieszczenie w akademiku ma czujnik dymu, chociaż raczej nikt sobie nie smrodzi w pokoju papierosami. Spalone tosty też włączają alarm. Pokoje sprząta się samodzielnie, podobnie z wynoszeniem śmieci. Odkurzacz, miotły i wiadra wypożycza się na portierni za okazaniem karty mieszkańca lub u piętrowego. Spalone żarówki wymienia się na własny koszt. Warto również się wyposażyć w przedłużacze i listwy antyprzepięciowe. Instalacje elektryczne w tych budynkach były projektowane X lat temu. Ilość gniazdek jest ograniczona.

Najwięcej zachodu jest z uzyskaniem dostępu do internetu. Przy meldunku dostaję się kartkę z wnioskiem na której wpisuje się własne dane, między innymi imię, nazwisko, numer pokoju, adres MAC twojego urządzenia. Każdy mieszkaniec może mieć tylko jeden komputer podpięty do sieci. Wniosek oddaje się na portiernie i trzeba czekać, aż opiekun sieci danego domu studenckiego znajdzie czas. Zazwyczaj funkcję tą pełni ktoś ze starszych roczników, które już pracują na przykład na pól etatu. Przeważnie w pokoju są tylko dwa gniazda internetowe, a lokatorów trzech. Należy udać się do obsługi sieci znajdującej się w DS Piast. Tam po okazaniu dowodu osobistego i legitymacji studenckiej otrzymuje się switch plus jeden kabel. Kolejne trzy kable trzeba sobie samemu zorganizować. Ściąganie z torrentów, darkwarezów jest surowo zabronione. Podobnie jak tworzenie sieci wifi na terenie domu studenckiego, Karą jest wyłącznie dostępu do internetu na okres jednego miesiąca.

Takie same zasady obowiązują we wszystkich akademikach Politechniki Śląskiej, czyli: DS Rzepicha, DS Ziemowit, DS Piast, DS Barbara, DS Ondraszek, DS Strzecha, Ds Elektron, DS Karolinka, DS Karlik, DS Solaris.